PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Plané neštovice

Pravé neštovice patřívaly k nejobávanějším infekčním onemocněním. Zároveň jsou jedinou nemocí na světě, kterou se podařilo zdolat soustředěným celosvětovým očkováním. Plané neštovice nejsou zdaleka tak nebezpečné, přesto umějí potrápit. V ČR se jimi každoročně nakazí okolo 50 tisíc dětí ve věku 3 až 10 let. Odpovídá Jana Čechová, dětská lékařka z Brna - Žabovřesk:

Mají plané neštovice s pravými nějakou souvislost? Slýcháváme od maminek, jak říkají "Moje dítě mělo mezi neštovičkami několik pravých, zůstaly po nich důlky…"

Pravé neštovice (variola) jsou způsobeny jiným virem než neštovice plané. V roce 1979 byly pravé neštovice vyhlášeny SZO za vymýcené. Obojí neštovice mají sice podobné kožní projevy, avšak celkové příznaky jsou u pravých neštovic mnohem závažnější, toto onemocnění končilo mnohdy smrtelně. Důlky po planých neštovicích zpravidla zůstávají tehdy, když si je dítě rozškrábne a poraní si kůži.

Kde a za jakých okolností dochází k nákaze?

K šíření dochází kapénkovou infekcí a přímým stykem. Nakažený jedinec virus vylučuje dechem už asi 3 dny před výsevem vyrážky, a proto je nákaza tak invazivní. Šíří se snadno a rychle zejména v nedostatečně větrných místnostech a všude tam, kde se setkává hodně lidí - jde tedy např. o hromadné dopravní prostředky, obchodní centra, školní kolektivy, mateřské školky apod. Infekčnost přestává, když se u nemocného z neštovičných pupínků a puchýřků vytvoří stroupky. Po prodělaném onemocnění zůstává celoživotní imunita.

Jak neštovice odlišíme od ostatních infekčních onemocnění?

Poměrně snadno, poněvadž se odlišují v řadě ohledů. Po tzv. prodromálním stadiu, jež trvá asi dva až tři dny, kdy dítě může být unavené a mít zvýšené teploty, se vysévají na trupu a posléze i na končetinách a hlavě, drobné červené pupínky, které se mění v puchýřky a posléze stroupky. Neštovičné morfičky se mohou vytvořit také na sliznici úst, na spojivce a také v oblasti genitálu. U ostatních infekčních nemocí jde většinou o plošnou vyrážku, bez dynamických proměn - pupínky, puchýřky a stroupky, která zpravidla nezasahuje do vlasaté části hlavy.

Jak můžeme zmírnit obtíže?

Důležitý je zejména tělesný klid. Dítě ponecháme v postýlce, podáváme mu dostatek nedráždivých tekutin a při vyšších teplotách antipyretika, např. Ibalgin či Paralen, nikdy však ne Acylpyrin! Na kůži aplikujeme zklidňující tekutý pudr a u malých dětí proti svědění i antihistaminika. Pokud má dítě neštovičky v ústech, potom doporučuji kloktat šalvějí.

Musí dítě k lékaři?

Návštěvu lékaře doporučuji. Je to nutné ke stanovení správné diagnózy a léčby. I plané neštovice se totiž při nesprávné léčbě mohou stát závažným onemocněním s komplikacemi.

Mohou zanechat i následky?

Komplikace a někdy i závažné následky mohou nastat prakticky u každého onemocnění, když se nedodrží stanovený léčebný režim. U planých neštovic je nutný především tělesný klid po celou dobu měnící se vyrážky a další už zmíněná opatření. Tam, kde po ustálení výsevu vyrážky se namísto očekávaného poklesu tělesná teplota zvýší nebo se objeví jakékoliv jiné klinické příznaky, měli by rodiče neprodleně znovu vyhledat lékaře. Komplikace u neštovic nejsou naštěstí časté, avšak ani výjimečné! Patří k nim záněty středouší, zápaly plic a velmi závažné jsou záněty mozku. Z těchto důvodů také nedoporučuji vystavit dítě nákaze planými neštovicemi záměrně.

Dnes je proti planým neštovicím možné očkování, přesto se plošně neprovádí. Jaká jsou výhody a rizika?

Jsou dvě očkovací látky - monovakcína Varilrix či kombinovaná vakcína Priorix Tetra, která kromě planých neštovic chrání i proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Jde o tzv. živou vakcínu, která se od inaktivovaných vakcín odlišuje možností vzniku reakce nikoliv bezprostředně po podání, ale až mezi sedmým až čtrnáctým dnem po očkování. V této době by se dítě mělo vystříhat větší námahy a infekcí a v letních měsících by nemělo pobývat na slunci. U obou vakcín se doporučuje přeočkování. Moje zkušenosti s oběma vakcínami jsou velmi dobré.

Za jakých okolností byste očkování doporučila?

Očkování za úhradu je výlučně na rozhodnutí rodičů. Pokud se v rodině po prodělaných neštovicích dostavily komplikace, rodina má starší dítě, které ještě neštovice nemělo či tam, kde dítě trpí jinou závažnou nemocí a průběh planých neštovic by mu mohl přitížit, je namístě o očkování uvažovat. Konečné rozhodnutí zůstává ale samozřejmě na rodičích.

Mohou neštovice dostat už miminka?

Dříve se věřilo, že dítě do půl roku je chráněné protilátkami od matky, ale není tomu tak. Může onemocnět i dítě těsně po porodu, kdy nákazu na něj přenesla sama matka. Pochopitelně u takto malých dětí jsou plané neštovice považovány za závažné onemocnění.

A jak je tomu u dospělých osob?

Jde o onemocnění dětského věku, proto v dospělosti může být průběh závažný. Je nutné včas správně stanovit diagnózu a léčbu, eventuelně preventivní epidemiologická opatření, zvláště u osob se závažným chronickým onemocněním.

MUDr. Jana Čechová vede přes 40 let privátní ordinaci praktického lékaře pro děti a dorost (PLLD). Externě vyučuje na LF MU posluchače 6. ročníku v primární pediatrii, akreditace pro obor PLDD, a také lékaře před atestací v primární péči o děti a dospělé.

Vyšlo v časopise Miminko 12/2009

Zpět na Z ordinace pediatra

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt