PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Péče o pohlaví malých chlapců

Mužské pohlavní orgány skrývají v dětském věku celou řadu potenciálních problémů, které vyžadují pozornost rodičů i lékařů. Odpovídá dětský lékař Tomáš Karhan, který má ordinaci v Praze 3:

V jakém stavu mají být pohlavní orgány chlapce po porodu, aby bylo možno říci, že jsou anatomicky v pořádku?

Normálně utvořené pohlavní orgány chlapců po narození mají vytvořený penis a šourek, v němž jsou již po porodu uložena sestouplá varlata. Krátce po porodu je u některých chlapečků možno pozorovat výraznější prosáknutí a tím i zvětšení šourku. To je způsobeno přechodným a neškodlivým městnáním z průběhu porodními cestami, brzy odeznívá. V naprosté většině případů je vrcholová část penisu - žalud - překrytý kožním obalem - předkožkou. Předkožka se skládá ze dvou listů, vnitřního a vnějšího. Vnitřní list předkožky obvykle lne k žaludu tak, že žalud není odhalitelný. Pouze u malého množství chlapců je jeho část patrná přímo.

Jak se chlapecké pohlavní orgány vyvíjejí během prvních let života?

Proporcionálním růstem. Žalud, který je krytý předkožkou, se postupně uvolňuje z přirozeného obemknutí a jemného slepení s vnitřním listem předkožky. Tedy tou částí převislé kůže penisu, která se později při přehrnování k tělu obrací a přechází v zevní list na těle žaludu. Varlata, obě nebo i jen jedno, se mohou v důsledku tzv. kremasterového reflexu ze šourku vytáhnout a schovat do třísla. To, že se jedná o normální stav, a nikoli o nesestouplé varle, zhodnotíme jednoduchým testem. Při koupání v teplé vodě nacházíme opět varle v původní poloze. Stav by se měl stabilizovat cca do jednoho roku věku. Dětští chirurgové kladou pediatrům i rodičům na srdce, aby se základní umístění varlat v šourku uskutečnilo nejdéle do roku věku. Je-li dlouhodobě zadrženo v třísle a v šourku chybí, hrozí zničení spermotvorného epitelu vyšší teplotou. V šourku je totiž teplota o 2 stupně Celsia nižší než jinde v těle.

Relativně častým problémem je slepení nebo zúžení předkožky. Jak se tyto stavy projevují? V čem se liší?

Slepení předkožky je přirozený stav u novorozenců, kojenců i batolat. Dovnitř přehrnutá kůže penisu, vnitřní list předkožky, je velmi jemnými srůsty doslova přilepen ke sliznici žaludu. Nepřehrnuje se spontánně, ani při topoření údu. Klade úplný odpor i při snaze o jeho přehrnutí. Tento přirozený stav je pro laika od opravdového zúžení předkožky, tzv. fimózy, obtížně odlišitelný. Vrozená fimóza znamená zúžení předkožky, která je od narození dlouhá a úzká a nad žaludem tvoří jakýsi úzký, prodloužený komínek, který nejde volně přetáhnout. Je důležité si všimnout, zda se na začátku močení nevytváří na konci penisu "kukla" naplněná močí, což může vést k současnému zpětnému proudu moči vzestupně do močových cest. Snadno tak vzniká opakovaná infekce močových cest a ohroženy jsou i horní cesty močové.

Co řešit s pediatrem a co už raději s jiným odborníkem?

Chirurgovi, dětskému chirurgovi či urologovi je správné přenechat všechny zákroky na penisu. Dovolím si naléhavě doporučit, aby se takových výkonů neujímali dětští lékaři, byť ve snaze rychle pomoci. Násilné přetahování může snadno vést k potrhání okrajů předkožky a následnému jizvení. To si budoucí dědic opravdu nezaslouží. Chirurg provádí uvolnění slepené předkožky paličkovou sondou. Bez této sondičky lze způsobit trhliny, jizvení a druhotnou fimózu. Nehledě na to, že psychická složka bolestivého výkonu může být vnímána i jako násilí na pohlaví. U fimózy, tedy pravého, vrozeného zúžení předkožky, provádějí chirurgové velmi krátkou operaci v celkové narkóze. V posledních letech je možno u některých případů fimózy použít též kortikoidovou mast k rozvolnění kůže. Ovšem znovu jen z rozhodnutí dětského chirurga či urologa. Toto neinvazivní ošetření však vždy nezaručuje trvalou úpravu.

U slepení předkožky, tedy nikoli fimózy, chirurgický zákrok nutný není vždy?

Je-li slepení jenom částečné, tak do poloviny žaludu, pak k chirurgovi zdaleka všechny pacienty neposílám. Růstem žaludu a pozdější manipulací se totiž slepení postupně může samovolně rozlepit. Radikálnější lékaři než já ale uvolnění u chirurga doporučí.

Co je třeba dělat po zákroku?

Doporučí-li chirurg po zhojení uvolněné slepené předkožky přetahování kůžičky ve vaně s teplou vodou, čiňte tak pravidelně, ale ne každý den. 1x týdně postačí, aby se předkožka znovu neslepovala. Vždy pozor, aby se prstenec kůžičky nezasekl u báze žaludu! Dojde-li u chlapců ke vzniku zánětu žaludu, a to více než jednou (což se děje spíše v pozdějším než kojeneckém věku), je znovu žádoucí provedení chirurgického uvolnění. I zde totiž hrozí zbytečné jizvení. Zánět je nepřehlédnutelný: rubínově červený a pálící žalud.

Věnují rodiče obecně o zdravé pohlaví svých synů dostatečnou pozornost?

Já jsem v tomto smyslu docela optimistický. Maminky v této oblasti zpravidla nic nepřehlédnou, sem tam možná malinko zanedbají hygienu. Z mnohaleté praxe zkrátka vím, že zdravému pohlaví maminky pozornost věnují. V kojenecké poradně dostávám na toto téma řadu dotazů.

Můžete pokyny k základní hygieně krátce shrnout? Dokdy jde o úkol rodičů a odkdy by chlapci měli být schopni samostatnosti?

Trochu mázku, bělavé prstovité kousky hmoty, ničemu nevadí a odstraní se běžnou hygienou. Každodenní mytí či koupání je, doufám, samozřejmé. Rytmus omývání genitálu nechť si každý nastaví sám. I podle aktuální potřeby výše popsaných problémů.

Není třeba žádné speciální drhnutí. Důležitá je uvolněnost. Se samostatností hygienické péče o pohlaví je to podobné jako třeba s udržením moči. Některý chlapec k ní dospěje dříve, jiný až ve starším batolecím věku. Diskrétní kontrola zůstává na rodičích ještě i v dalších letech, a to jak ve věci hygieny, tak hlídání možného druhotného slepování předkožky.

Kolují mezi rodiči o dané problematice nějaké " mýty"?

Řekl bych, že spíše než o mýty, jde o rozpaky a někdy i strach z dětské masturbace, která přináší nedovyřčené obavy. Já to vždy s upřímným úsměvem uvádím do pohodové roviny: "Freude, Freude, vždycky na tě dojde !", jak říká poeta Jan Vodňanský. Dětská masturbace je naprosto přirozená a běžná věc. Necitlivé omezování by vedlo k neurotizaci dítěte. Nadměrná a skoro trvalá masturbace u dětí např. psychicky postižených je omezitelná pomocí homeopatického léku Bufo rana.

Více informací na www.mudrkarhan.cz

Vyšlo v časopise Miminko 1/2010

Zpět na Z ordinace pediatra

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt