PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Jak poznat, že porod začíná?

Poslední dny těhotenství patří k těm nejnapínavějším. Každá žena netrpělivě čeká, kdy se dítě přihlásí s přáním přijít na svět. Podle čeho tuto velkou chvíli poznáme?
Odpovídá porodní asistentka Bc. Jana Kratochvílová, staniční sestra gynekologicko-porodního oddělení ve Valašském Meziříčí:

Orientační termín porodu bývá předběžně vypočítaný dle data poslední menstruace. Nakolik je tento odhad spolehlivý?

Pokud má pacientka pravidelnou menstruaci, lze se tímto datem řídit. V opačném případě se řídíme ultrazvukovým vyšetřením. Pravda je ale taková, že přesný termín porodu vypočítat nelze. Záleží na přírodě.

Podle jakých fyziologických příznaků žena pozná, že porod se blíží?

Ani na to nelze jednoznačně odpovědět, protože každé těhotenství i rodička jsou odlišné. Začátek blížícího se porodu může, ale také nemusí, znamenat odchod hlenové zátky. Stejné je to s děložními tonizacemi, lidově nazývanými "tvrdnutí břicha''. K blížícímu se termínu porodu se může stále častěji objevovat, a zároveň dlouho nemusí nic znamenat. Tímto se porodní cesty i miminko postupně připravují na blížící se porod. Prvním z opravdových příznaků bývají pravidelné bolestivé kontrakce, které neodezněly ani po teplé sprše nebo koupeli a jejichž intenzita zesiluje. A dále samozřejmě odtok plodové vody.

Mezi ženami je před porodem rozšířeno pozorování bříška a jeho případné "poklesnutí", které údajně blížící se porod oznamuje. Jde o pověru, nebo krátce před porodem břicho opravdu takto mění polohu a tvar? A jak je to s předporodní chutí žen pustit se do mytí oken a gruntování?

Dle mé zkušenosti jde o pověry. Co se úklidu týká, těhotné se tímto způsobem spíše samy snaží porod přiblížit. Panuje názor, že časté procházky a aktivita porod přivolávají, ale opět to není jednoznačné.

Mnoho žen přijíždí do porodnice příliš brzy, takže lze zpětně mluvit o planém poplachu. Co ženu obvykle znejistí a přiměje ji k předčasnému výjezdu? Jak odlišit poslíčky od pravých porodních bolestí?

Při prvních stazích, které někdy mohou být jen poslíčky, žena obvykle opravdu znejistí. Má dojem, že porod už začíná. Je lépe, pokud se přijde ukázat do porodnice, kde jí řeknou, zda je vše v pořádku, a rozhodnou o dalším postupu. Tedy jestli v porodnici už zůstane, nebo pojede ještě domů.

Stane se, že žena začátek svého porodu zmešká?

To jistě ne, ale u vícerodiček se může stát, že porod poběží tak rychle, že nestihnou dorazit do porodnice.

Podle jakých příznaků naopak lékaři rozhodou o nutnosti vyvolat porod z důvodu přenášení?

Dle aktuálního zdravotního stavu těhotné ženy a plodu. Může se jednat o hypertenzi, preeklampsii, suspektní nebo patologicky záznam plodu, hypotrofii plodu, příliš dlouhé přenášení, vícečetné těhotenství, předčasný odtok plodové vody bez další progrese nálezu, polohu plodu koncem pánevním nebo šikmou polohu, nepravidelné naléhaní hlavičky plodu, příliš velký plod atd.

Sává se, že k vyvolání porodu nakonec dojde předčasně? Že dítě jeví známky nezralosti ve smyslu, že mohlo ještě v bříšku mámy setrvat - má třeba hodně mázku po tělíčku, nižší porodní hmotnost apod.?

S takovým případem jsem se nesetkala.

Vyšlo v časopise Miminko 12/2009

Zpět k radám a postřehům

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt