PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Péče o tělo v těhotenství

Během těhotenství dochází pod vlivem hormonálních změn u většiny žen ke zvýšené vnímavosti k projevům i potřebám těla. Jak se ženské tělo mění, co mu dělá dobře a co nikoliv? Informuje Pavla Kovalčíková, vrchní sestra porodnického oddělení Karviná- Ráj:

Těhotenství přináší nárůst hmotnosti. Jaký je optimální váhový přírůstek? Co je málo, a co už moc?

Během těhotenství činí váhový přírůstek asi 7,5 - 15 kg. Přibere-li žena více, zvláště jde-li o nárůst nad 20 kg, svědčí to obvykle o špatné životosprávě, popř. o sklonu organismu zadržovat v těhotenství vodu, což způsobuje otoky. U velkého váhového přírůstku se mohou objevit bolesti zad i křečové žíly a zvyšuje se též riziko cukrovky a vysokého krevního tlaku. Ale také příliš nízký váhový přírůstek - pod 7,5 kg - je důvodem k ostražitosti, může být způsoben nějakým onemocněním těhotné ženy, podvýživou nebo špatně vyvíjejícím se plodem. U žen, které dodržují správnou životosprávu, dbají na pestrou a vyváženou stravu s dostatkem čerstvého ovoce a zeleniny, tekutin, bílkovin, železa a vitamínů, a samozřejmě také pohybu a odpočinku, k problémům s hmotností zpravidla nedochází.

Nárůst hmotnosti přináší velké zatížení páteři. Jakým rizikům je vystavena? Jak dbát o její zdraví?

K těhotenství patří bolesti v zádech, a to zejména v oblasti dolní páteře. Mohou vystřelovat do hýždí a končetin. Příčinou bývá delší stání, nebo zvedání břemen včetně zvedání staršího dítěte. Předcházet problémům lze pravidelným cvičením bederního svalstva, masážemi a vyhnutím se zvedání břemen, předklánění a ohýbání. Stále je třeba myslet na správné držení těla a na to, že zvětšující se břicho přesunuje postupně těžiště těla dopředu, což nás pro udržení rovnováhy nutí prohýbat se dozadu,. A to právě bolesti zad způsobuje. Neobvyklé nejsou ani bolesti žeber, vyvolané tlakem dělohy na žebra, a to hlavně v sedě. Je třeba vyhledat takovou polohu, aby se tlaku na žebra odlehčilo. Bolesti většinou ustoupí v posledním měsíci těhotenství, když hlavička plodu sestoupí a děložní dno se sníží.

Vliv na páteř má i způsob chůze a stav nožní klenby…

Ano, nožní klenba v těhotenství zvýšenou hmotností těla velmi trpí. Těhotné ženy by svým nohám měly dopřávat pravidelnou péči včetně pedikůry a relaxace pomocí koupelí ve vlažné vodě s přídavkem osvěžujících přísad. Poté je třeba nohy ošetřit krémem nebo emulzí. Nezapomínáme ani na pravidelný odpočinek s podloženými končetinami. Mimořádný význam má správný výběr obuvi. Je třeba nosit pohodlné boty s nižším a širším podpatkem, které nohu nesmí tlačit ani svírat. Vhodné je vložit do obuvi ortopedickou vložku, která nožní klenbu podepře. Rozhodně je velmi nevhodné nosit během těhotenství obuv na vysokých jehlových podpatcích.

Mluvila jste o významu cvičení. Podle jakých kritérií se má těhotná žena rozhodnout o druhu a stupni fyzické aktivity, resp. sportu?

Cvičení a sport má na zdraví i v těhotenství velmi příznivý vliv. Žena, která pravidelně sportuje, bývá dobře připravena na fyzickou zátěž, kterou s sebou nese jak těhotenství, tak porod. Cvičením zpevňujeme hlavně břišní svaly a svaly pánevního dna. Důležitá je i schopnost uvolňování svalstva a správné dýchání, což pak pomůže zvláště při porodu. I z toho důvodu bych každé těhotné ženě doporučila navštěvovat předporodní kurz, který vedou zkušené porodní asistentky. Ty vám poradí. Téměř v každém zdravotnickém zařízení snad dnes již takové kurzy běží a leckde jsou spojené i s cvičením a plaváním. Mimo to se využívají rehabilitační míče, výborné pro uvolnění pánve a páteře. Pokud se nejedná o rizikové těhotenství může žena sportovat, jak má sama chuť. Náročnější nebo vrcholové sportovkyně, které si nejsou jisté, zda v mohou ve svém sportu intenzivně pokračovat i v těhotenství, by se měly poradit s lékařem.

Jaký druh pohybu je obzvlášť žádoucí a jaký nikoliv?

Pro všechny těhotné ženy je velmi vhodná chůze a pomalejší jízda na kole, a to hlavně v přírodě nebo na málo frekventovaných silnicích. K nejoblíbenějším patří už zmíněné plavání - odlehčí namáhaným chodidlům a lze je obohatit o cvičení ve vodě, přímo určené pro těhotné ženy. Vybírejte bazény, kde s těhotnými ženami přímo počítají. Vhodný je také tanec, zvláště břišní, při němž se posilují břišní i zádové svaly, a samozřejmě těhotenská jóga nebo cvičení pilátes. Ve druhé polovině a v závěru těhotenství bych ale už s výběrem sportů byla opatrnější. Mezi ty , které v těhotenství nelze doporučit, patří běh, bruslení, jízda na koni, míčové hry a vůbec všechny sporty, při nichž se skáče nebo padá. Nevhodné je také koupání a plavání v příliš frekventovaných veřejných bazénech nebo nekontrolovaných přírodních vodních zdrojích.

Věnujme se ještě chvíli procesům a změnám, k nimž dochází vlivem těhotenství. Typickým problémem je časté nutkání na zvracení. Lze mu předcházet?

Zvracení a nadměrné slinění patří mezi typické problémy počátku těhotenství. Nezbývá, než vydržet. Prevencí bývá jíst častěji a v menších dávkách a vyvarovat se jídel, resp. pachů, které mohou nevolnost vyvolat. Některé ženě vadí cigaretový kouř či smažená jídla, jiné ale třeba i vůně kávy, kterou až dosud milovala. Po 12. týdnu gravidity naštěstí ve většině případů tyto nepříjemnosti ustoupí.

Ženské vnitřní orgány musí během těhotenství intenzivně pracovat. Jak miminko roste, ubývá v dutině břišní prostoru a objevují se další obtíže…

Především jde o častou potřebu vyprazdňování močového měchýře a také o zácpu. K té těhotné ženy mívají sklon. Je proto třeba věnovat velkou péči pravidelnému vyprazdňování a podpořit ho přirozenými projímadly, tedy např. dostatkem tekutin, zeleniny, ovoce včetně kompotů nebo sušených plodů, a vůbec potravin s vysokým obsahem vlákniny. Nezbytný je pravidelný pohyb.

Zvětšující se děloha vytváří čím dál větší tlak na žíly v pánevní oblasti…

Ano, to má za následek hromadění krve a vznik někdy velmi bolestivých křečových žil. Prevencí je vyhýbat se dlouhému stání nebo sezení se zkříženými končetinami, což krevní oběh v nohou omezuje. Od bolesti a zhoršování potíží pomáhají stahovací punčochy.

S čím je třeba počítat v posledních měsících těhotenství?

V pokročilém těhotenství se u těhotných nezřídka dostavuje pocit dušnosti, hlavně při rychlejší chůzi nebo chůzi do schodů. Někdy se žena musí zastavit a chvíli zhluboka dýchat, než pocit nedostatku vzduchu vymizí. Nepříjemné bývá pálení žáhy, způsobené tím, že svalový svěrač mezi jícnem a žaludkem se více uvolní, což umožní kyselému obsahu žaludku stoupat až do hltanu. Prevencí opět je jíst častěji a v malých dávkách a vyhnout se polohám, kdy děloha tlačí na žaludek. K neutralizaci žaludečního obsahu pomáhá mléko, k lepšímu spánku podepření polštáři. Velmi nebezpečné jsou otoky, nejčastěji na chodidlech a v oblasti kotníků a lýtek. Pokud se po odpočinku s podloženými končetinami zase vytrácejí, není třeba si dělat obavy. Jakmile se ale začnou zvětšovat a přecházet např. na bérce, stehna či břicho, může jít o velmi závažné symptomy tzv. gestózy. Proto se také v prenatální poradně pravidelně sleduje váhový přírůstek i rozsah otoků, aby komplikace byly včas rozpoznány.

Velkou proměnou procházejí prsy. Potřebují speciální péči a ohledem na blížící se kojení?

Důležitá je pravidelná hygiena, tedy omývání prsů vodou a jemnou žínkou, aby se odstranil zasychající sekret - mlezivo - v okolí bradavek. Vhodná je lehká masáž prsní bradavky a okolí. Pokud má žena ploché nebo vpáčené bradavky, doporučuji kromě masáže také šetrné povytahování. Příprava bradavek je důležitá, protože je prevencí trhlinek pro dobu, kdy se dítě bude učit pít. Z trhlinek se může snadno vyvinout zánět. Již v těhotenství můžeme bradavky také občas potřít k tomu určenou mastí, tedy mastí bez obsahu zinku, který vysušuje pokožku, a pokud možno i bez parfemace. Pozornost věnujeme výběru podprsenky, která musí být pohodlná, s širšími ramínky, a nesmí tlačit ani na ramenou, ani kolem hrudníku. V průběhu těhotenství je někdy třeba podprsenku i vícekrát vyměnit, protože prsy se zvětšují.

A co péče o pokožku?

Těhotné ženy trápí hlavně rozšířené žilky a také strije, které se s rostoucím bříškem objevují u většiny z nich. Strije mívají nafialovělou barvu a nejčastěji se objevují na břiše, stehnech a na prsou. Po porodu přetrvávají jako světlé stříbřité jizvičky. Jako prevenci je možné natírat tyto partie denně krémy s přídavky kvalitního, např. např. mandlového nebo makadamiového oleje, popř. k tomu určenými tělovými mléky. Po porodu zase užíváme krémů pro zpevnění břicha. Na rozšířené žilky kosmetika bohužel příliš neplatí, účinnější je např. laser.

Jakých nejčastějších prohřešků proti svému těhotnému tělu se ženy dle vaší zkušenosti v současnosti nejčastěji dopouštějí?

Bohužel pořád slýchám dávno překonanou "pravdu", že těhotná musí "jíst za dva". Žena si tak ale jen zbytečně vytváří tukové zásoby, kterých se po porodu těžce zbavuje. Za největší prohřešek proto asi považuji přejídání, konzumování příliš kalorických jídel a pití přeslazených nápojů. A dále pak nedostatek pohybu, nebo naopak odpočinku. Nevhodným návykem je kouření a požívání alkoholu v těhotenství. Zdánlivě jde o samozřejmost, jenže kolik žen nedokáže - zvláště kouření - v těhotenství potlačit, a to i přesto, že vědí, jak velké problémy to může způsobit jak u matky, tak u dítěte. Těhotenství by mělo být nejhezčím obdobím v životě ženy. Patří k němu ale také velká odpovědnost. Dodržováním správné životosprávy a dostatkem pohybu, odpočinku a duševní pohody může žena v těhotenství zůstat krásná, přitažlivá a spokojená, a zároveň dát od samého začátku to nejlepší také svému miminku.

Vyšlo v časopise Miminko 1 a 2/2010

Zpět k radám a postřehům

 

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Spolupráce s Českým rozhlasem

Časopis Děti a my

AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt