PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Koncept kontinua

Je známým faktem, že v západní společnosti ubývá dětí. Mnoho lidí volí bezdětnost, jiní mají jen jedináčka s tím, že "další dítě už by nezvládli". Náš svět se pozvolna změnil tak, že v něm děti - buďme upřímní - trochu překážejí.

Když se narodí, odříznou nás od zaměstnání, zúží společenské kontakty, způsobí, že seschnou naše finanční zdroje. Dělají nepořádek, šlapou do psích hovínek a záchvaty zlosti dostávají zásadně na veřejnosti.

"Vždyť já už jsem jako to moje děcko," postěžovala si mi nedávno jedna známá: "Šaty neustále zapatlané, s nekoordinovanými pohyby a když otevřu pusu, nedám dohromady kloudnou větu! To jsem netušila, že mi dá mateřství takhle zabrat!"

Když se podíváme zpět do historie, uvědomíme si, že nikdy nebylo péči o dítě a slaďování práce a rodiny věnováno tolik pozornosti jako dnes. Odborníci chrlí jednu teorii či reformu za druhou. Rodiče si lámou hlavu, jak udělat kariéru a zároveň vypiplat co nejbáječnějšího potomka. A problémů s mládeží neubývá, spíše naopak.

Proč je tomu tak?

Protože rodič, jehož všední den se točí stále jen kolem dítěte, brzy ztumpachoví, a co hůř, hodnější děcko stejně nezíská. Přirozeností dítěte totiž je, že v rodiči očekává silnou aktivní osobu, která mu věnuje maximální a bezpodmínečnou lásku, ale zároveň nepřestane žít svůj vlastní smysluplný život.

Protože příliš mnoho z dnešních profesí není dobře slučitelných s rodičovstvím, mimo jiné proto, že se odehrávají mimo domov, a odbornost nejednou spočívá ve vysoce sofistikovaných dovednostech, které potřebují téměř sterilní klid a probíhají jen v hlavě mámy či táty a v počítači, takže malé dítě nemá co pozorovat ani napodobovat a nudí se.

Protože rodiče nemají jasno v tom, jak vymezovat hranice. Následuje zlobení a neposlušnost dětí, které tak dávají najevo frustraci z toho, že dospělí jim nejsou nápomocni stanovením jasných pravidel hry.

Rodiče tuší, že v jejich vlastním životě i životě dětí cosi podstatného chybí, ale až příliš často nevědí, co to je. Kniha, kterou držíte v ruce, přináší mnoho dalších postřehů a zkušeností k výše nastíněné problematice, a nakonec přichází s překvapivě jednoduchým vysvětlením:

Ztratili jsme nastavení parametrů, v nichž se má smysluplný život odehrávat. Smysl nespočívá ani v pochopení a přizpůsobení se složitosti současného stavu věcí, ani v bohatství, ani v pohodlí, ani v bezbřehé svobodě. Smysl je v jednoduchých, leč nutných, zákonitostech, jejichž pochopení nosíme v sobě, ale skryli jsme je pod nánosy civilizačního smogu a snahy vytřískat ze života za každou cenu maximum.

"Jdi do lesa k mravencům a uč se od nich," radí biblické přísloví.

"Jdi k jihoamerickým Indiánům, možná leccos pochopíš," vyzývá autorka této knihy.

Ostatní už záleží jenom na nás.

Slovo úvodem ke knize Jean Liedloffové Koncept kontinua, kterou koncem roku 2007 vydalo nakladatelství DharmaGaia

Zpět na Úvahy, postřehy a zkušenosti

 

Blog Evy Labusové

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Hovory o vztazích v ČRo 6

Časopis Děti a my



AZ RODINA.cz
– informační portál
(nejen) pro rodiče
AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt