PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Když "mateřská" kila nechtějí pryč

Všichni vám říkali: "Nic si z toho nedělej, že jsi v těhotenství tak přibrala, však to po porodu zase shodíš. Budeš kojit, starat se o miminko, to půjde váha dolů jedna dvě!" Jenže zrovna ve vašem případě tenhle recept nezafungoval. Nebuďte smutná a zhluboka se nenadechněte. Nejste v tom sama.

V časopisech to jde snadno. Každou chvilku tam promluví nějaká ta modelka nebo podnikatelka o tom, jak dítě porodily jen tak mimochodem a za několik měsíců byly, ještě krásnější než dřív, zpátky u své práce. Obyčejné ženy blednou závistí. Nemají takové štěstí. Nevydělávají statisíce, nemají chůvu ani osobního trenéra, a častěji než mořské plody na směsi zelených salátků obědvají nudle se smetanovou omáčkou, protože to je prostě levnější a rychlejší. Také se povětšinou nekamarádí s fotoshopem ani nemají k ruce grafika, který na fotkách vyhladí každý faldík a každou vrásku. Pohled do papírové tváře superžen tak občas zabolí. Normální matka bývá totiž unavená. Pokud nepatří k ženám geneticky výhodně vybaveným, které mají zpět svou starou váhu krátce po porodu, nějaká ta kila navíc ji potrápí ještě dlouho. A tak nejčastěji platí, co vypozorovaly moudré porodní asistentky: Devět měsíců tělo váhu nabírá a nejmíň devět ji zase pomalu ztrácí.

Existuje však také typ žen, které navzdory všemu snažení kila po porodu neshodí. Je to deprimující a nadváha získaná těhotenstvím navzdory vší radosti z miminka umí potrápit. Jak se s tímhle problémem vypořádat?

JAK NEPŘIBRAT

Ubývání na váze začíná s přibýváním

Abychom tuto zdánlivě nelogickou větu pochopili, musíme začít od začátku - tedy u vlastního těhotenství. Banální pravda zní: Komu se podaří ohlídat si svou hmotnost během těhotenství, ten se ani následně zbytečných kil navíc nemusí bát.

Což ovšem v žádném případě neznamená, že by se v těhotenství nemělo přibýrat. Kromě 3 až 4 kilogramů navíc, které ženy mají "do zásoby" pro období kojení, je nutno počítat i s následujícími průměrnými hodnotami:

  • cca 3,5 kg váží miminko
  • 1,5 kg připadá na krevní zásoby
  • 1 kg váží děloha
  • 0,5 kg váží placenty
  • 2 kg činí zadržovaná voda.

To máme dohromady 8,5 kg, z nichž asi 5 (dítě, placenta, děloha) obvykle zůstane hned v porodnici a zbývající zmizí krátce po porodu, resp. v období šestinedělí. Jde o automatický proces, o který se žena nemusí nijak starat.

V současnosti ovšem ženy - na rozdíl od svých předchůdkyň ještě před zhruba 50 lety - s 8 až 9 těhotenskými kilogramy navíc obvykle nevystačí a v blahobytných západních zemích v průměru přibírají 12 až 16 kg. Po porodu jim tedy zůstává nepoměrně větší dávka hmotnosti navíc, se kterou se musí postupně vypořádat. Protože se ale tato kila v podobě tukových zásob usazují zejména okolo bříška, zadečku a stehen, s jejich odstraněním bývá opravdu problém.

Příliš mnoho uvolnění a pohodičky?

V současné době, kdy antikoncepce ženám umožňuje rozhodnout o mateřství téměř na objednávku, se na těhotenství pohlíží jako na vytoužený stav, k němuž náleží zvolnění tempa a klid v duši. Jiné starosti snadno ustoupí do pozadí a ke šlehačkovému dortíku o polední pauze je najednou mnohem blíž. Kilo sem nebo tam se v tomto období přece nepočítá a mýtus "Teď musíš jíst za dva" pořád ještě hojně koluje.

A tak mnoho žen na hmotnosti nabírá docela zbytečně a už od pátého měsíce vyměňují obvyklé šaty za těhotenské. Na rozdíl od postojů netěhotných žen, které si - když přestanou dopínat džíny - na pár dní dají dietní režim o ovoci nebo salátu, těhotné ženy prostě jen sáhnou po volném oblečení.

Oficiální stanoviska fandí kilům navíc

Když se v současnosti pokusíte získat nějaké informace o přibírání na váze v těhotenství např. přes Internet, zjistíte, že gynekologové a porodníci jsou poměrně benevolentní. Za přijatelnou míru je označováno až 18 kg během těhotenství navíc. Problém je v tom, že podobné údaje neberou v úvahu výchozí váhu ani tělesnou konstituci ženy a stejně tak nerozlišují různý sklon tkání těhotných žen zadržovat vodu.

Proč vlastně ženy tolik přibírají? Odpověď ve svém výzkumu už několik let hledá Prof. Beate Schücking z Univerzity Osnabrück. Její poznatky ukazují, že ženy, které v těhotenství přiberou víc než 16 kg, budou o patnáct let později s větší pravděpodobností zápasit s nadváhou. K tomuto závěru dospěli i obezitologové ze Švédska a dalších zemí. Setkali se na nedávném pražském mezinárodním kongresu a potvrdili pravděpodobné budoucí potíže žen, které v těhotenství ztratí kontrolu nad svou hmotností.

Angličan Philip James, který je v čele koalice vědců a výzkumných obezitologických organizací, uvedl, že gynekologové a porodníci budou muset přehodnotit dosavadní přístup k váze žen během těhotenství: Pokud se těhotným ženám "dovolí", aby tolik přibíraly, zvýší tím u těchto žen riziko pozdější obezity a onemocnění cukrovkou. A také se umožní, aby se rodily příliš velké děti, které budou samy obezitou a cukrovkou ohroženy.

Ženy hrají na schovávanou samy před sebou

Pravda je taková, že většina žen, pokud jsou zvyklé aspoň trochu zohledňovat zásady zdravého stravování, docela jasně cítí, když během těhotenství s jídlem "hřeší". Zároveň ale mají dobrý důvod ztrácet pevnou vůli - psychologicky jsou totiž nastaveny na nabírání na váze a samy sebe snadno obalamutí, že po porodu se přece všechno srovná: Kojení přece spotřebuje tolik kalorií! (A to je pravda - když žena kojí plně, vydá asi 500 kalorií za den).

Ženy, které dokáží své dítě plně kojit po celý první půlrok jeho života, mají velmi dobré předpoklady, že nadváhu brzy shodí. Leč bohužel, zdaleka ne každé ženě se kojení podaří. I když má ČR v tomto ohledu velmi dobré výsledky a více než 90% žen při odchodu z porodnice kojí, v následující měsících přibývá problémů a dost časté je dokrmování nebo i ukončení kojení. Důvodem je jak malá podpora ze strany rodiny a pediatrů, tak i nízká informovanost matek o tom, co kojení usnadňuje a jak lze překonávat dočasné krize. Je proto nutno zdůrazňovat, že ženské tělo je ke kojení po porodu naprogramováno a počítá s tím, že zásoby na víc postupně odbourá právě kojením.

Příliš mnoho nevhodné stravy

Vraťme se ještě jednou k větě: "Teď musíš jíst za dva". Na první pohled vypadá naprosto správně - těhotná žena opravdu živí dva (a někdy i tři nebo více!) životy najednou. To ale neznamená zdvojený přísun kalorií. Energetický výživový nárůst by neměl být vyšší než o 200 kalorií denně navíc, a to až od druhé třetiny těhotenství. Doporučenou denní dávku navíc pokryje už půl litr coca-coly. Což ovšem nelze doporučit. Lepší je jiná varianta: plátek celozrnného chleba se sýrem.

Když ponecháme kalorie stranou, těhotná ženy potřebuje také více živin - o 100% např. vzrůstá spotřeba železa a naléhavý je i přísun kyseliny listové a jódu.

Vše výše napsané zní trochu akademicky, ale vlastně tím chceme jen říci: Ve výživě nastávajících matek nejde o kalorickou výživnost, nýbrž o kvalitu a zastoupení všech důležitých živin.

Základní pravidla znějí jednoduše: Jezte zdravě, variabilně a střídmě! Dopřejte si dvojitou kvalitu, ale nejezte zdvojené porce. To v praxi znamená:


    1. Jezte do sytosti ovoce a zeleninu, nejlépe bio.
    2. Bílou mouku nahrazujte celozrnnými produkty.
    3. Vyhýbejte se uzeninám a dalším "éčkům a skrytým tukům".
    4. Jezte ryby.
    5. Vyhýbejte se prázdné stravě (tzv. junk food) - sladkostem, bílému pečivu, přeslazeným nápojům.

Příliš málo osvěty

Těhotné ženy bohužel nemají k dispozici dostatek informací o tom, kolik by při svém zdravotním stavu a tělesné konstituci měly přibírat. Pokud se dočtou informaci, že tolerovat se dá i 18 kg, netuší, že jde pouze o obecné tvrzení, které se zdaleka netýká všech.

Býváme tak svědkem podivného paradoxu. Štíhlé nebo dokonce mírně podvyživené ženy i v těhotenství dbají na svou váhu. Jistá americká studie prokázala, že ženy, jimž na jejich linii záleží, si svá kila hlídají až úzkostlivě a naopak se ještě omezují. Naproti tomu baculky ztrácejí i další zábrany a jedí s chutí o to větší. Výsledek: Štíhlé ženy mohou těhotenstvím a porodem nakonec ještě zhubnout, silné naopak přibrat. Proto:


    1. Ženy se zjevnou nadváhou (BMI přes 30) by neměly přibrat více než 8 kg.
    2. Ženy s lehkou nadváhou (BMI mezi 25 až 30) mají usilovat o maximální navýšení hmotnosti o 10 kg.
    3. Ženy, váhově v normě (BMI 20 - 25) nechť "nabírají" max. do 14 kg.
    4. Ženy s podváhou (BMI pod 20) mohou přibrat až 18 kg.

Doporučení: Nespoléhejte příliš na čísla na papíře a více se řiďte vlastním pocitem. Pokud vaše tkáně snadno nabírají vodu, nějaké to kilo na víc vás trápit nemusí, pokud ale máte sklony k obezitě, hlídejte se.

Příliš málo pohybu

Je samozřejmé, že těhotenství není příležitostí pro nadměrné sportovní výkony nebo zahajování nových nevyzkoušených a příliš prudkých pohybových aktivit. Ale také nejde o období 40 týdnů polehávání na pohovce. Proč právě klid a nicnedělání tolik dnešních žen v těhotenství tolik láká?

Osnabrücká studie provedená prof. Schücking a jejím týmem prokázala, že denně se aktivně pohybuje jen třetina těhotných žen, přičemž do této skupiny náležely nejen

sportovkyně, které cvičily cíleně, ale i ženy, které např. jen jezdily na kole do práce nebo vyřizovaly nákupy pěšky. Další třetina žen se "zapotila" jen příležitostně. A zbývající si s pohybem vůbec hlavu nelámala.

I v tomto ohledu chybějí ženám informace - ženští lékaři je mají k pohybově zdrženlivějšímu režimu a všeobecně rozšířený mýtus o těhotenství jako rizikové záležitosti ženy spíše svazuje.

Je ale nanejvýš žádostivé hýbat se, a to především při těch nejpřirozenějších aktivitách: chodit na procházky a do schodů, jezdit na kole, plavat. Pokud žena nemá zdravotní obtíže, není pro přehnaně šetrný režim žádný důvod.

JAK ZHUBNOUT, KDYŽ SE NEPODAŘÍ NEPŘIBRAT

Pokud máte nějaká ta kila navíc, možná se v duchu ptáte, k čemu vám všechny předchozí informace jsou, když vám těhotenství přineslo právě jen další zaoblení? V tom případě vás musíme vyvést z omylu a požádat vás: Přečtěte si prosím předchozí odstavce ještě jednou. Zásady uvedené jako recept pro nepřibírání v těhotenství platí i jako zásady pro dosažení optimální váhy po porodu.

Nespěchejte příliš, ale také to nevzdejte!

Jako nejosvědčenější se jeví již zmíněná rada porodních asistentek: Doba, po kterou v těhotenství kila nabíráte, je potřebná i k jejich odbourání. Stanovte si reálnou metu: Do prvních narozenin dítěte byste měla být zpět na své staré hmotnosti.

V době kojení nehladovte a v žádném případě nezkoušejte žádné diety. Jakékoliv nepřirozené zásahy do způsobu výživy by mohly narušit produkci a zhoršit kvalitu vašeho mléka a dítěti ublížit. Také vám by s velkou pravděpodobností chybělo spousta vitamínů a živin. I když s kojením už skončíte, větší rychlostí, než půl kg týdne, byste stejně hubnout neměla.

Na druhou stranu nelžete sama sobě: "Věty typu - mám dvě tři děti, to už se na svou původní váhu stejně nikdy nevrátím - rovnou zapomeňte," radí prof. Beate Schücking. "Snaha usilovat o původní váhu, byla-li v normě, je rozhodně žádoucí."

Jezte jednoduše!

Když se obklopíte zdravími potravinami - ovocem, zeleninou, ořechy - můžete jíst do sytosti, a nepřiberete. "Dokud budou ale ve vašem špajzu na první dosah k mání sušenky, čokoláda nebo čipsy, do té doby jsou veškeré vaše snahy o zhubnutí jen lživou představou," připomíná prof. Schücking.

Ruce pryč od zbytků jídla po dítěti!

Přece to nevyhodím, říkáte si, když stojíte nad tím, co vaše miminko nedojedlo. Pokud chcete opravdu zhubnout, pak vám nezbývá, než být pevná ve svých rozhodnutích. Když je vám nepříjemné plýtvání (a splachování zbytků jídla do záchoda se jinak nazvat nedá), chystejte dítěti menší porce a raději kaši přidělejte na dvakrát.

Chopte se iniciativy!

Stále naříkáte, že nemáte čas vařit a tak se jen odbudete nějakou tou (bohužel zpravidla ne zrovna zdravou) rychlovkou? Myslet ovšem musíte i na svou vlastní stravu a snažte se dobře a pravidelně jíst. Domluvte se s dalšími maminkami v okolí a občas pro sebe na střídačku vzájemně uvařte. Jedné prostě ostatní miminko pohlídají, aby se pak mohly těšit z jednoduchého, ale zdravého oběda. Zeleninové rizoto, dýňová polévka, ryba s bramborem - to jsou přece také rychlovky, ale nasytí a potěší.

Pohyb, pohyb, pohyb!

Dítě vám nabízí spoustu příležitostí, jak se zapotit, takže výmluvy "Nic teď sama pro sebe nemůžu udělat!" nejsou oprávněné. Do fitness centra to třikrát týdně nejspíš opravdu nestihnete, ale pořádná procházka s kočárkem také není od věci. Při dobrém počasí ji můžete pořádně prodloužit a zdolat i nějaký ten městský kopec nebo lesní terén. Na lodičky a kabátky zapomeňte - sportovní oblečení a obuv vás k pohybu snáze přimějí.

Vyšlo v časopise Rodiče 12 /2008, převzato z německé verze časopisu

Zpět na překlady

 

Blog Evy Labusové

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Hovory o vztazích v ČRo 6

Časopis Děti a my



AZ RODINA.cz
– informační portál
(nejen) pro rodiče
AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt