PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Dvojrozhovor

Pozvání k prvnímu sdílení názorů a zkušeností pro magazín MojeChytreDite.cz přijali jeho iniciátor a zakladatel stejnojmenných webových stránek Martin Suchánek a také jeho šéfredaktorka Eva Labusová.

Martin Suchánek:
V rodičovství i v práci sázím na zdravý rozum a intuici

Pustit se v dnešní době na hřiště rodičovských časopisů, které se alespoň početně zdá dosti obsazené, vyžaduje značnou dávku odhodlání, odvahy a zejména jasnou představu a jistotu, že přes množstevní konkurenci je čtenářům stále co nabídnout. Martin Suchánek tuto jistotu má. Na českém trhu podle něj chybí rodičovský magazín, který by se kromě praktických a technických stránek péče o kojence, batolata a děti předškolního věku do hloubky věnoval i odrostlejším dětem a subtilnějším a o to závažnějším tématům, jakými jsou vztahy v rodině, různé přístupy k výchově dětí, role rodičů, mezigenerační soužití a další. Magazín MojeChytreDite.cz má tuto mezeru zaplnit.

Jak vás napadlo v dnešní záplavě tištěných i elektronických médií věnujících se rodičovství založit nový web na toto téma?

Nabídka, chcete-li konkurence, je opravdu velká. Novinové stánky i internet jsou plné nepřeberného množství titulů a informací. Otazníkem je ovšem kvalita obsahu a zaměření většiny z nich. Portál MojeChytreDite.cz funguje úspěšně druhým rokem, popularita stránek významně roste, máme přes deset tisíc fanoušků v sociální síti Facebook. Právě naši čtenáři, zákazníci a partneři dodávají naší práci smysl a nám podporu a sílu jít dál. Snažíme se hledat mezery, nabízet chybějící, zkrátka přinášet nové věci, a koncept magazínu takový je.

Chybělo vám v těch stávajících něco?

Až na vzácné výjimky jsou všechny rodičovské či maminkovské magazíny stejné, a to jak po stránce obsahu, tak vzhledu, reklam. Většina z nich řeší věci spojené s příchodem miminka a péčí o kojence a batolata s důrazem na fyzickou stránku, jen málo se jich věnuje větším dětem. Článek porovnávající kvalitu kočárku nebo savost plen má jistě v takovém periodiku své místo, nehledě na to, že se jistě bude líbit jejich výrobcům, což zpětně může časopisu pomoct, ale na podstatnější témata se pak obvykle už nedostane. MojeChytreDite.cz bude nabízet to co ostatní spíše okrajově, soustředit se naopak chceme na témata, jakými jsou vztahy v rodině, výchova dětí, role rodičů mezigenerační soužití. V září nastoupilo do prvních tříd na sto tisíc dětí. Třetina rodičů těchto dětí již spolu nežije, protože se rozvedli nebo rozešli. Bezmála polovina manželství končí krachem. Rodina prožívá hlubokou krizi, možná také z toho důvodu, že časopisy učí maminky vybírat výbavičku, zařídit dětský pokoj, oblékat dítě podle poslední módy, informují o životech celebrit, ale o složitějších a podstatných věcech mlčí.

Název MojeChytreDite.cz svádí k představě, že by se mohlo jednat o časopis pro děti s nadprůměrným IQ, nadané děti. Nebo alespoň časopis se zvýšeným důrazem na vzdělávací složku výchovy a motivaci. Je tomu tak?

Částečně máte pravdu. Budeme se věnovat výchově dětí, formám vzdělávání a rovněž motivaci. Vycházíme z předpokladu, že děti se na svět rodí čisté, jsou nepopsaný list papíru. Každý si pochopitelně nese do života nějakou výbavu, předpoklady, které jeho směřování významně ovlivňují a se kterými se mnoho udělat nedá. Pro nás bude tématem zaplňování zbývajících bílých míst a možnosti rodičů podílet se na něm. Jsem přesvědčený, že přehledné prostředí domova, dobrý příklad, opora v rodině, otevřený přístup rodičů k výchově dětí a zejména láska má na budoucí život dítěte zásadní vliv. Tomu se budeme věnovat.

Pouštíte se do internetového projektu, jak se díváte na tištěná média - jsou hudbou minulosti? Jaké výhody podle vás skýtá internetová podoba oproti tištěnému časopisu?

Všichni víme, že internet ukrojil každému z nás nemalou porci času. Digitální věk nám hodně bere, ale také nabízí. Nebýt na internetu rovná se nebýt. Osobně si myslím, že nás tištěná média budou ještě chvíli doprovázet, ale jejich zlaté časy už minuly. Výhod internetu je celá řada. Pro magazín MojeChytreDite.cz bude podstatná například okamžitá interakce se čtenáři. Digitálnímu světu rozumíme a budeme umět nabídnout jeho výhody našim čtenářům. V mnohém je i překvapíme!

Máte sám děti? Vedla Vás k založení magazínu MojeChytreDite.cz osobní zkušenost? Jaký jste typ rodiče, tolerantní, přísný? Máte nějaký vyhraněný přístup ve výchově, který by částečně určoval zaměření magazínu?

Máme s manželkou syna a věřím, že nám bude dopřáno i nějaké další dějství našeho rodičovství. Jaký jsem rodič? Učím se každý den. Nejsem odborníkem na výchovu dětí, ani nemám zkušeností na rozdávání. Řídím se srdcem, nejlepším svědomím, dávám synovi, co mohu, a jsem si jistý, že to ví. Věřím, že se nám podaří okolo magazínu MojeChytreDite.cz soustředit odborníky a rodiče, kteří mají co předat. Žádný jedinec nemá patent na výchovu, a pokud to říká, je třeba se před ním mít na pozoru. Směřování našeho magazínu bude proto určovat jednak tým lidí s ním přímo spojených, ale i zpětná vazba od čtenářů.

Koho by měl magazín MojeChytreDite.cz oslovit?

Chtěli bychom oslovit rodiče, budoucí i ty s praxí, maminky i tatínky, zkrátka všechny, kteří hledají a chtějí nalézat. A rozhodně jim budeme také bedlivě naslouchat.

Máte nějakou předchozí zkušenost s médii? Jaká byla vaše profesní cesta k MojeChytreDite.cz?

Stavbě portálu MojeChytreDite.cz se věnuji od jeho úplného počátku. Hodně věcí se nám podařilo, máme za sebou řadu chyb, ale také spoustu ponaučení. Snažíme se být neotřelí, podporovat dobré věci. Z této snahy se zrodila i spolupráce s Českým výborem pro UNICEF a náš projekt Úsměv pro UNICEF. Snažím se do projektu zapojit nebo k němu přivést schopné lidi a partnery. Jsem rád, že mohu využívat zkušeností, které jsem si přinesl z velkého korporátního světa, kde jsem se pohyboval mezi obchodem a marketingem doma i v zahraničí a v různých manažerských pozicích.

Vybral jste si jako tvůrkyni konceptu zkušenou publicistku a rodinnou poradkyni Evu Labusovou, která svého času založila a vedla i alternativněji laděný, dnes již neexistující rodičovský časopis Aperio. Chcete jít podobnou cestou, jakou se ubíral tento časopis? Respektive, co jiného byste rád magazínem MojeChytreDite.cz nabídl oproti nabídce ostatních takto zaměřených periodik?

Jsem rád, že jsme se s paní doktorkou Evou Labusovou nejen domluvili na spolupráci, ale i naladili na stejnou vlnu. Směřování magazínu bude právě její úkol. Nechci srovnávat MojeChytreDite.cz s jinými časopisy, protože bude v mnohém jedinečné. Mohu jen čtenářům slíbit, že paní Eva a tým jejích spolupracovníků umí namíchat příjemný mix krásné češtiny a prakticky použitelného obsahu s podílem něčeho, co se dá slovy jen těžko popsat. Možná jsou to alternativy, duchovno nebo návrat k přírodě, ale v mnohém je to jen selský rozum, ke kterému je třeba se v rodinách vrátit.

Jak se díváte na příklad na domácí školy? Nebo na domácí porody a další alternativní přístupy?

Novým věcem jsem obecně otevřený, ale pokud jde o domácí porody a další takzvané alternativy, je třeba si uvědomit, že mnohdy jde jen o znovuobjevení zapomenutého. Jsem zastáncem zdravého "selského rozumu", často nám ukáže nejlepší možné řešení. Ne ve všech případech je domácí porod dobrou volbou, potom může jít o hazard, který má s rozumem málo společného.

Bude MojeChytreDite.cz zdarma, nebo chystáte nějakou, například rozšířenou placenou verzi?

Startujeme zdarma, ale čtenáři mohou očekávat, že část obsahu nebo některé sekce budou placené. Takto získané prostředky využijeme pro další zkvalitnění obsahu magazínu.

Uvažujete případně o tištěné podobě?

Ano. Ač jsem uvedl, že zářivá budoucnost tištěné magazíny nečeká, vidím v ní stále prostor pro speciál MojeChytreDite.cz

Jak plánujete zacházet s reklamou? Budete dbát na nějaké hranice?

Musíme přežít, to je jasné. Ale nikoliv za každou cenu. Mám jasno v tom, že je třeba využít stávajících zdrojů, potenciálu stránek. Chceme postavit soběstačný magazín. Očekávám, že budeme mít podobné reklamy jako ostatní slušní vydavatelé podobných časopisů.

Eva Labusová:
Chceme dělat časopis pro lidi s kritickým myšlením a otevřeným srdcem

Publicistka, lektorka a rodinná poradkyně Eva Labusová přijala pozvání i výzvu Martina Suchánka, aby do nového rodičovského magazínu MojeChytréDite.cz přispěla co do utváření obsahu i redaktorské spolupráce. Vybavena zkušenostmi z jiných médií i z vlastní poradenské praxe a obklopena řadou odborníků i zainteresovaných rodičů, má v úmyslu vytvářet časopis, který by kladl důraz především na autentický a uspokojivý rodinný život, který dnes patří k ohroženým druhům.

Máte za sebou dlouholetou publicistickou praxi v nejrůznějších médiích (Aperio, Rodiče, Miminko, Děti a my, ojedinělé Hovory o vztazích v Českém rozhlase 6) a řadu zkušeností, které jistě zúročíte i v MojeChytreDite.cz. Jakým směrem chcete magazín vést?

Když se mne takto ptáte, uvědomuju si, že ať už jsem kdy chystala nebo chystám příspěvky do kteréhokoliv média, v jistém smyslu se pořád snažím jít stejným směrem. Kromě těch standardních se zaměřuji i na témata, kterým se dle mého názoru dostatek pozornosti nevěnuje, ač jsou klíčová. Nikdy v historii nebylo rodičovství a mezilidským vztahům věnováno tolik pozornosti jako dnes, a zároveň lidé ve vztazích nikdy nebyli více znejistěni. Informací, doporučení, ale také vysokých nároků máme dnes tolik, že se v tom snadno ztrácíme. Snažím se pátrat zejména po tom, čeho je nám skutečně zapotřebí, abychom našli základní jistotu a spokojenost, a co je naopak lepší úplně odložit, ač to třeba patří k tomu nejčastějšímu, s čím se napříč společností setkáváme.

Do debaty o současném rodičovství jste přispěla upozorněním na rizika takzvaného normativního zanedbávání dětí. Jde o praktiky výchovy a péče, které se ve společnosti rozšířily navzdory sporným nebo dokonce zjevně negativním dopadům na děti. Kterých oblastí se to týká?

Odpověď nabízejí výzkumy zabývající se třeba nárůstem dětské obezity, agresivity, depresí nebo i poklesem počtu teplých jídel, která současné rodiny zkonzumují u společného stolu. Mnoha současným dětem chybí pohyb a plnohodnotná strava. Tráví neúměrně mnoho času před různými obrazovkami. Citově strádají pro věčnou zaneprázdněnost rodičů. Jsou snadnou obětí reklamy, ale také drsných rodičovských rozvodových sporů… Když to takhle vyjmenovávám, zní to až banálně. Je toho okolo nás tolik, že už se nad tím ani nepozastavujeme.

Na druhou stranu - kdo chce, může to přece dělat jinak.

Určitě. Jenže kdo z nás to skutečně důsledně dokáže? Máme nevídané možnosti, jak svým dětem dopřát to nejlepší, čeho jsme schopni. Když zvažujeme, jak chceme své děti vychovávat, sami sobě obvykle odpovídáme na otázky, co vlastně považujeme za dobrý život a co je pro nás naopak nepřijatelné. Kéž nás přitom i napadne, jak jsme vlastně k svým názorům přišli. Největší riziko vidím v tomhle: Automaticky předpokládáme, že co je časté a rozšířené, to je také normální a správné. Pokud ovšem současná společnost nemá žádné jasné hodnoty a i ta nejprostší etika bývá nedostupná, nezbývá než se ptát, zda v něčem nepřebíráme model, který může skrývat i nějaká fatální zjednodušení, zamlčování významných faktů nebo dokonce manipulaci. Obávám se, že by bylo třeba mnohem více ostražitosti.

Jakou strukturu chcete dát magazínu MojeChytreDite.cz? Bude tak trochu kopírovat tištěné časopisy?

Struktura a rubriky rodičovských médií se vždy nějak podobají. MojeChytreDite.cz nebude výjimkou. I jeho rubriky se budou zaměřovat na výchovu dětí všeho věku včetně dospívání, ale plánujeme přinášet i články o životě dospělých - o partnerských vztazích, o rodině v současné společnosti, články se zdravotní problematikou. Doufám, že bude zájem i o témata prarodičovství a mezigeneračních vztahů, která považuji za velmi důležitá. Chceme připomínat, že rodinný život nabízí velkolepý zdroj sebepoznání i osobního růstu. Rádi bychom zkrátka pomohli na svět časopisu pro lidi s kritickým myšlením a otevřeným srdcem.

S jakou periodicitou budete obměňovat, respektive přidávat příspěvky?

Domluvili jsme se, že časopis nebude vycházet měsíčně k pravidelnému datu, ale že články do jednotlivých rubrik budou "přitékat" postupně, jak nám je autoři budou dodávat. Rubrika novinek bude na tyto příspěvky pravidelně upozorňovat a věřím, že se nám bude dařit, aby náš internetový čtenář nějakou novinku našel dostatečně často, aby mu stálo za to se na stránky magazínu pravidelně vracet.

Máte už okruh přispěvatelů? Jsou vítané příspěvky a témata zvenčí?

Za těch téměř dvacet let, co se rodinnou publicistikou zabývám, skutečně znám velký okruh odborníků i rodičů, jimž na rodinném životě záleží a mají chuť přispívat. Noví autoři jsou ale samozřejmě vítáni - pište, mailujte! A vítány jsou samozřejmě i názory a zkušenosti našich čtenářů.

Hodlá tvůrčí tým hledat inspiraci také v zahraničním tisku nebo na tamních webech?

Nejen to. Věřím, že se nám časem podaří získat i přímo zahraniční přispěvatele a že budeme například přinášet rozhovory se zahraničními odborníky.

Dlouhodobě se zabýváte problematikou vztahů, v rodině i obecně. Sama máte tři dcery, daří se vám uplatňovat profesní ideály ve vlastní rodině? Nepovažují vás doma za profesionálně deformovanou?

To je dobrá otázka. Na jednu stranu cítím, jak je můj profesní život nestandardní, protože vlastně nedělám to, co jsem kdysi vystudovala, což byla výuka jazyků. K publicistice jsem přišla postupně, když se mi začaly rodit dcery a já hledala způsob, jak se uživit z domova. Rodinné poradenství se k tomu spontánně přidalo a k rozhodnutí absolvovat později také ještě regulérní akreditovaný psychoterapeutický výcvik pak už nebylo daleko. Mám báječnou rodinu, která mne v mé práci skutečně velmi podporuje. Což nevylučuje, že si ze mne občas dělají legraci, a pokud mají pocit, že se projevuje moje profesní deformace, okamžitě si to se mnou vyřídí.

Bojovala jste někdy s vyhořením?

Samozřejmě. Úsilí o vlastní psychickou rovnováhu stejně jako znovuobjevování smyslu k téhle práci, obávám se, nedílně patří. Překonané krize vedou zpětně k velkému obohacení.

Poznáváte různé metody, máte sama nějaký sdělitelný recept na rodinné štěstí?

Recept nemám. Ale tuším, co pomáhá: Chtít mít rád. Hledat a uplatňovat lásku bez podmínek. Silnější slouží slabšímu. Je možné si vzájemně důvěřovat a chyby se odpouštějí. Pokud se vyskytne problém, tak ho společně řešíme. Když je důvod, tak se pohádáme, ale pak se zase usmíříme. Nerozdáváme rány pod pás. Platí také určitá hierarchie autority a rozdělení rolí. Nechybí častý a laskavý humor. Za základ pak považuju vztah mezi mužem a ženou, z něhož rodičovství i všechno ostatní, co se v rodině děje, vychází.

Připravila Hana Zahradníčková

O autorce:
Mgr. Hana Zahradníčková je překladatelka a redaktorka. Působila v periodikách Respekt a Lidové noviny, přispívala do Literárních novin, obtýdeníku A2, má na svém kontě 15 knižních a řadu časopiseckých překladů. S rodinou se z Prahy odstěhovala do turistikou neposkvrněné jižní výspy Středních Čech, zvané pro svou nadmořskou výšku a dlouhé zimy Česká Sibiř. Od pracovního stolu pozoruje bájnou horu Blaník a ovocnou zahradu, z jejíchž plodů vytváří nejrůznější lektvary - od džemů, přes povidla, klevely, kompoty a čalamády až po léčivé sirupy. Je vdaná, má tři temperamentní dcery.

Zpět na seznam rozhovorů

 

Blog Evy Labusové

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Hovory o vztazích v ČRo 6

Časopis Děti a my



AZ RODINA.cz
– informační portál
(nejen) pro rodiče
AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt