PhDr. Eva Labusová - rodičovství - psychologie - zdraví  
Eva Labusová - Rodina, vztahy, péče o duši.

Vůně, které dělají dobře tělu i duši

Aromaterapie dnes tvoří samozřejmou součást mnoha soukromých lékárniček i wellness programů. Osvědčuje se jako jedinečná metoda pro ošetření stavů spojujících psychologické a somatické potíže.

Foto

Rozhovor s aromaterapeutkou Marií Noe:

Jak aromaterapie vlastně působí?

Prostřednictvím síly éterických olejů. Tyto rostlinné silice jsou složeny z chemických látek, jež působí antibakteriálně, antivirově, protizánětlivě, analgeticky, protiplísňově, ale mají také stimulující a relaxační účinky. Z tohoto výčtu vyplývá, že éterické oleje působí na člověka skutečně celostně a příznivě ovlivňují fyzickou, psychickou i emoční složku našeho zdraví. Můžeme je použít k léčení tělesných příznaků, stejně jako ke stabilizaci nálady, ke snížení stresu a k celkovému uvolnění. Aplikují-li se éterické oleje přes pokožku, např. masáží, dostanou se do krevního oběhu a doputují krevním řečištěm na místo určení. Zároveň se odpařují z pokožky a jsou inhalovány. Při inhalaci esencí aktivujeme čich, který je spojen s limbickým systémem, vývojově nejstarší částí mozku, jež je zodpovědná nejen za vegetativní funkce (jako je hlad nebo sexualita), ale také za emoce. Proto jsou libé i nelibé pachy spojené vždy s nějakou emoční vzpomínkou a vyvolávají v nás různé asociace. Intenzita prožívaných pocitů ovlivňuje, zda a s jakou emocí - kladnou nebo zápornou - se konkrétní pach uloží v naší dlouhodobé paměti. Všichni máme svoji vlastní originální pachovou paměť. To znamená, že láska, strach, smutek a podobně doslova voní každému jinak.

Co bývá nejčastějším důvodem, že lidé vyhledají odbornou aromaterapeutickou pomoc?

Nejvíce klientů, resp. klientek, ke mně přichází, aby si odpočinuli a ulevili od stresu, vztahových krizí, aby nabyli ztracenou rovnováhu. Vědomá masáž ve spojení s voňavou esencí je velmi účinný prostředek k navození hluboké relaxace. Toto uvolnění napomáhá tělesné i psychické regeneraci.

Jak takové aromaterapeutické ošetření probíhá?

V úvodním pohovoru mi klienti sdělí své potíže a podle toho orientačně vybereme několik éterických olejů, jež jejich potížím teoreticky nejvíce odpovídají. Klient si pak ke každému přičichne a zhodnotí, zda se mu "líbí" či "nelíbí", případně uvádí asociace, které mu ten který olej přináší. Z těch, jež klientovi voní, vyberu jednu až tři esence do tzv. synergické směsi - tu pak klient může sám doma používat v aromalampě či do koupele, nebo ji využijeme při masáži, na kterou ke mně přijde.

Někdy se stane, že na éterický olej reagujeme alergicky. Existuje i tady propojenost tělesné a duševní reakce?

Vzhledem k tomu, že éterické oleje obsahují velké množství různých přirozených chemických látek a některé dráždí pokožku, mohou se u citlivějších klientů, kteří mají sklony k alergiím a ekzémům, alergické reakce objevit. Ty mohou souviset i s nesprávným ředěním aromaterapeutické směsi. Asi nejznámějším potenciálním alergenem je skořice, která může vyvolat zčervenání pokožky a pálení. U této specifické reakce bych psychosomatický obraz nehledala, ale jinak je pravda, že s vůněmi přicházejí vědomé nebo nevědomé vzpomínky. Zajímavé je zkoumat, proč vůně některých esencí vyvolávají v lidech prudké negativní reakce. Emoce a pach se v nás ukládají díky konkrétním vypjatým situacím z minulosti. Samozřejmě to, že nám nějaká vůně není příjemná, nemusí hned znamenat skryté trauma, někdy jde o triviální záležitost, ale to už je úkol aromaterapeuta, aby rozpoznal, co je důležité.

Lze uvést konkrétní příklad, kdy někomu aromapsychologie pomohla?

Mám např. klientku, která trpí podzimními a zimními depresemi. Poprvé mě navštívila v září, kdy se mi svěřila se svými potížemi. Vybraly jsme spolu esence, namasírovala jsem ji, a pak chodila na masáže pravidelně jednou měsíčně celý podzim i zimu. Deprese nastoupily později a v mnohem mírnější podobě, takže mohla normálně fungovat. Je ovšem nutné zdůraznit, že esence samy o sobě potíže nevyřeší. Přinášejí úlevu, jsou pomocníkem při léčbě, ale odhalení příčin potíží a nápravu musí provést klient sám s pomocí odborného terapeuta.

Domácí aromalékárnička pro běžné potíže

Nachlazení: Eukalyptus globulus, eukalyptus radiata (pro děti), citron (dezinfekce prostředí), borovice, tymián (pro děti tymián linalol).

Zažívací potíže: Máta peprná (není vhodná pro malé děti), zázvor, koriandr, fenykl, anýz, kmín.

Pocit neklidu a stresu: Citrusy - pomeranč, limeta, citron, mandarinka, levandule, heřmánek (poslední tři jmenované jsou vhodné pro malé děti).

Ženské potíže (PMS, bolestivá a silná menstruace): Heřmánek, řebříček, cypřiš, geránium.

Drobná poranění: Čajovník a levandule.

Spáleniny: Levandule a čajovník.

Bolesti hlavy: Máta peprná, levandule, citron, rozmarýn.

Nespavost: Meduňka, kozlík, levandule.

Levandule a čajovník jsou jediné dva éterické oleje, které můžeme použít neředěné přímo na pokožku. Používáme je po kapkách.

Způsoby využití éterických olejů

Velmi oblíbená a dostupná je inhalace v aromalampách, difuzérech, odpařovacích miskách s vodou, na kapesníčcích apod. Pokud chceme osvěžit vzduch, stačí nakapat několik kapek silice do misky s vodou a postavit ji na radiátor. Chceme-li dobře usínat, kápneme silici do rohu povlaku na polštář. Při úklidu vyčistíme vzduch nakapáním esence na papírový sáček do vysavače. Pozor na to, že většina silic zanechává skvrny, navíc se mohou některé povrchy, např. plasty, poškodit. Proto silice raději používejte jen doporučenými způsoby.

Další variantou jsou masáže, a tedy užití silic ředěných v tzv. nosném oleji, tedy v rostlinném oleji, díky kterému pak ruce maséra hladce kloužou po pokožce. Možno použít např. mandlový, z meruňkových jader, sezamový, slunečnicový a řadu dalších. Mělo by jít o oleje lisované za studena. Pro působení na emoce a psychiku používáme nižší ředění, při tělesných potížích naopak vyšší.

Oblíbené jsou i koupele. Dle použitého druhu esence dochází k utišení bolestí, k celkovému zklidnění, ke zmírnění únavy apod. Dnes je možno zakoupit mnoho hotových kvalitních koupelových směsí, koupel si ale můžeme připravit i sami. Jen je vhodné esenci nejdříve rozředit v neutrálním hydrofilním koupelovém oleji nebo tučném mléku, a až pak směs přidat do vody ve vaně.

Provoňme si svět!

Máte vůni éterických olejů rádi? Cítíte, že by se s jejich působením mnohá prostředí proměnila k lepšímu? Používejte aromaterapii tam, kam může patřit: I v České republice dnes stále více proniká na dříve uzavřená místa. Třeba za zdi zdravotnických institucí - s úspěchem se jí užívá např. v některých porodnicích, domovech pro dlouhodobě nemocné nebo na psychiatrických odděleních. Vůně umějí zpříjemnit prostředí také ve školkách a školách, v obchodech, ba dokonce i na úřadech.

Chcete se dozvědět více?
Navštivte webové stránky Asociace českých aromaterapeutů, která také pořádá kurzy či přímo školu aromaterapie. Více na www.aromaterapie.cz nebo např. v knize Igora V. Sakova "Vůně pro duši" (vydalo nakladatelství One Woman Press 2010 - www.owp.cz).

Vyšlo v časopise Děti a my 3/201

Zpět na seznam rozhovorů

 

Blog Evy Labusové

Úvodní stránka

Poradenství

Kontakt

Vzdělávací činnost

Rozhovory

Články

Překlady

Vývoj člověka od narození
k počátkům dospělosti

Na cestě ke spokojenému porodu

Deprese a trauma
v souvislosti s porodem

Mezigenerační přenos v rodičovství: Attachment

Úvahy, postřehy a zkušenosti

Ankety

Web Rodina 21

Spolupráce s médii

Články mé dcery Alžběty

Rady porodních asistentek

Z ordinace pediatra

Hovory o vztazích v ČRo 6

Časopis Děti a my



AZ RODINA.cz
– informační portál
(nejen) pro rodiče
AZRodina

UNIPA

TOPlist

Copyright © 2006-2024 Eva Labusová / Design: Jiří Drozen / Správa webu: Tomáš Weishaupt